HKD  //  Obavijesti  //  8. međunarodni stručni skup 'Knjižnica - središte znanja i zabave'
8. međunarodni stručni skup 'Knjižnica - središte znanja i zabave' (29.08.2012)

Karlovačka Gradska knjižnica »Ivan Goran Kovačić« u suradnji s Knjižnicom Mirana Jarca Novo Mesto, najavljuje održavanje tradicionalnog međunarodnog stručnog skup »Knjižnica - središte znanja i zabave«, koji će se održati 17. i 18. rujna 2012. godine u Gradskoj knjižnici I. G. Kovačić, Karlovac, Lj. Šestića 1.
Skup se organizira osmu godinu za redom, a u sklopu dugogodišnje i uspješne prekogranične suradnje knjižnica iz Novog Mesta i Karlovca.

Tema ovogodišnjeg stručnog skupa je »Biblioterapija u pop kulturi«

Cilj skupa je razmjena mišljenja, ideja i načina budućeg djelovanja u smislu što kvalitetnijeg pružanja usluga korisnicima, kao i razvoja knjižničarske struke općenito.

Zadaća knjižnica unutar njihovih djelatnosti je sakupljanje i čuvanje knjižne i neknjižne građe, između ostalih i s ciljem podizanja razine kulture i navike čitanja svojih korisnika, ali i puno šire. Korištenje drugih sadržaja i medija, koji izuzimaju knjigu, također je definirano zadaćama knjižnica.
U tom smislu pojedine vrste knjižnične građe pogodne su i kao sredstvo provođenja različitih terapeutskih aktivnosti. Tu možemo govoriti o čitavom nizu biblioterapija, dakle, o terapijskim učincima izazvanim konzumiranjem pisanog teksta, ali i o terapijskim učincima koje daje glazba, film ili neki drugi medij unutar popularne kulture.

Na ovom međunarodnom stručnom skupu sudjelovati će predavači, eksperti s područja knjižničarstva, pedagogije, sociologije i psihologije čitanja, a s nakanom stručne obrade i popularizacije pojmova i značenja biblioterapije u pop kulturi, kao i terapijskih učinaka unutar drugih popularnih medija.

PROGRAM SKUPA

Ponedjeljak, 17. rujna 2012.

8,30-9,30 Prijava sudionika i registracija

9,30-10,00 Pozdravne riječi
           Frida Bišćan, prof, ravnateljica Gradske knjižnice „Ivan Goran Kovačić“
           Mag. Claudia Jerina Mestnik, direktorica Knjižnice Mirana Jarca Novo Mesto
           Damir Jelić prof. gradonačelnik grada Karlovca
           Prof. dr. sc. Andrea Zlatar Violić, ministrica kulture RH

Biblioterapija u pop kulturi - uvodna izlaganja

Moderatori: Jasmina Milovčić, Željko Mavretić, Maja Ivanež, Petra Kovič

10,00-10,30 - Dr. Andrej Perko – Zavod Mitikas - Biblioterapija v socijalno-andragoškem programu urejanja ljudi v stiski.

10,30 – 11,00 - Mr.sc.Ivana Bašić - Balans centar za biblioterapiju - Interaktivna biblioterapija i pop kultura – mogućnosti primjene popularnih tekstova u terapeutske svrhe u radu s adolescentima i odraslima.

11,00 – 11,30 - Mag. France Prosnik – Varuh bolnikovih pravic - Zdravstveni bralni kotiček in biblioterapija

11,30-12,00 Stanka za kavu

Biblioterapija u pop kulturi – kultura i navika čitanja, biblioterapeutski učinak, mogućnosti uporabe neknjižne građe u terapeutske svrhe.

12,00 – 12,30 - Željka Tonković – Glazbena škola Blagoja Berse, Zagreb – Pozadinska glazba u knjižnici kao pomoćni koncentracijski i terapijski faktor

12,30-13,00 - Mag. Marijan Špoljar – Mestna knjižnica Ljubljana – O tveganju i neželjenih ućinkih se posvetujte s psihiatrom ali bibliotekarjem. (Biblioterapija med splošno knjižnico, psihosocialnim delom in popularno kulturo)

13,00 – 13,30 - Mr. sc. Ksenija Burić – Happy Melody, poduka stranog jezika i glazbe, Zagreb – Primjena muzikoterapije kod djece s komunikacijskim teškoćama.

13,30 – 14,00 - Mateja Petric – Posvetovalnica za učence in starše, Novo Mesto – Beriva skupaj – pomen skupnega branja za otrokov razvoj

14,00 – 14,30 Stanka za kavu

14,30 – 15,00 - Mr.sc. Ljiljana Sabljak – KGZ, Gradska knjižnica – Biblioterapija u posebnim knjižničnim programima poticanja čitanja.

Biblioterapija u pop kulturi – primjeri dobre prakse

15.00 – 15.30 - Astrid Grobenski-Grgurić, Danijela Čavlović – Gradska knjižnica I. G. Kovačić Karlovac – Žive slike jednog vremena, „Čarolija Mozartove Čarobne frule“.

15,30 – 16,00 Diskusija

17,00 – 19,00 Izlet

20,00 – Svečana večera

Utorak, 18. rujna 2012.

Moderatori: Jasmina Milovčić, Željko Mavretić, , Maja Ivanež, Petra Kovič

9,00 – 9,30 - Sabina Burkeljca – Osnovna šola Rodica, Domžale – Prisluhnimo bralcu

9,30 – 10,00 - Sanja Vukasović-Rogač –KGZ, Gradska knjižnica - Recepcija glazbe kroz aktivnosti Glazbenog odjela

10,00 -10,30 - Ljiljana Klemenčič – Knjižnica Ivana Potrča, Ptuj – Sedem, pop up knjiga in biblioterapija

10,30 – 11,00 Stanka za kavu

11,00-11,30 - Snježana Pokorny – Narodna knjižnica i čitaonica Vlado Gotovac, Sisak – Biblioterapija za korisnike Centra za rehabilitaciju Komarevo i klub „Žabica“

11,30 -12,00 - Mirjam Štih, Stanka Zanoškar, Barbara Zupanc Oberwalder – Knjižnica Domžale – S knjigo do bralca

12,00 -12,30 - Mr. sc. Zorka Renić – Medicinska škola Bjelovar – „Biblioterapija i muzikoterapija“ projekt medicinske škole Bjelovar.

12,30 -13,00 Diskusija i zaključci

13,00 Završetak skupa