HKD  //  Obavijesti  //  Održan 9. okrugli stol o pokretnim knjižnicama
Održan 9. okrugli stol o pokretnim knjižnicama (19.05.2009)

U Vinkovcima se 24. i 25. travnja 2009. održao 9. okrugli stol o pokretnim knjižnicama i 3. festival hrvatskih bibliobusa pod nazivom "Pokretne knjižnice - od zamisli do zadovoljnog korisnika". Skup su organizirali Gradska knjižnica i čitaonica Vinkovci i Komisija za pokretne knjižnice HKD-a.

Izvještaj

Gradska knjižnica Vinkovci bila je 24.-25. travnja 2009. domaćin 9. okruglog stola o pokretnim knjižnicama u Republici Hrvatskoj te 3. festivala hrvatskih bibliobusa na kojem su sudjelovali predstavnici svih bibliobusnih službi u Hrvatskoj. Skup je organizirala Komisija za pokretne knjižnice Hrvatskog knjižničarskog društva, a održan je u sklopu 13. vinkovačkog Sajma zdravlja. Osim hrvatskih putujućih knjižničara, koji su u Vinkovce doputovali s deset bibliobusnih vozila iz Bjelovara, Čakovca, Karlovca, Koprivnice, Križevaca, Osijeka, Rijeke, Vinkovaca, Zadra i Zagreba, te knjižničara iz drugih gradova Hrvatske (Dubrovnika, Velike Gorice, Virovitice), okruglom stolu prisustvovali su i gosti iz susjednih zemalja - iz Slovenije, Mađarske, Bosne i Hercegovine te Srbije. Podršku skupu iskazali su Ministarstvo kulture RH, ispred kojeg je Okruglom stolu prisustvovala Ankica Janković, načelnica Odjela za knjižnice, te Hrvatsko knjižnično vijeće, kojeg je predstavljala njegova predsjednica, Davorka Bastić. Iz Nacionalne i sveučilišne knjižnice skupu je prisustvovala mr.sc. Sonja Tošić-Grlač, savjetnica za narodne knjižnice, a Hrvatsko knjižničarsko društvo predstavljala je Zdenka Sviben, predsjednica. Skup su pozdravili i gradonačelnik Vinkovaca, dr. Mladen Karlić te pročelnik Upravnog odjela za školstvo, kulturu i šport Vukovarsko-srijemske županije, Grgo Krajina.

U stručnome dijelu skupa, uz pozvane predavače, dr. sc. Silvu Novljan iz Ljubljane te Viljema Lebana iz Kranja, na skupu su svojim izlaganjima nastupili i domaći knjižničari: Ljiljana Črnjar iz Rijeke i Ljiljana Vugrinec iz Koprivnice iznijele su analizu stanja pokretnih knjižnica u Hrvatskoj prema podacima iz 2008. koji govore kako pokretne knjižnice, odnosno bibliobusi, predstavljaju vrlo značajan i nezamjenjiv segment županijskih knjižničnih mreža u Hrvatskoj, jer pružaju osnovnu knjižničnu uslugu, tj omogućuju stanovništvu pristup informacijama i literaturu potrebnoj za obrazovanje, informiranje itd. u mnogim sredinama gdje ne postoje organizirane mjesne knjižnice; Nada Radman iz Zadra govorila je o pilot-projektu kućne dostave knjižne građe invalidima i starijim osobama s područja grada Zadra; Igor Kuzmić iz Križevaca predstavio je najmlađu službu pokretne knjižnice u Hrvatskoj te bibliokombi Gradske knjižnice «Franjo Marković» iz Križevaca; dok je Klaudija Ladan iz Vinkovaca govorila o iskustvima u radu i brojnim uspjepšnim projektima vinkovačkog bibliobusa koji bilježi tri godine postojanja. Na kraju su predstavljene tri slavljeničke bibliobusne službe: u Rijeci je obilježeno 40 godina od osnivanja i neprekidnog rada bibliobusne službe i bibliobusa, a u Čakovcu i Koprivnici po 30 godina.

Uz održane prezentacije, posjetitelji su mogli razgledati i postere svih hrvatskih bibliobusnih službi kroz koje je dat pregled stanja svake pojedine službe (s obzirom na područje koje pokriva, broj korisnika, broj posudbi, usluge i programe itd.) s krajem 2008. godine. Prema podacima iz ankete koju je provela Komisija za pokretne knjižnice, postere su pripremili knjižničari Gradske knjižnice Vinkovci. Tijekom prvoga dana skupa održan je i festival bibliobusa gdje su svi zainteresirani građani mogli posjetiti i razgledati zaista reprezentativne, moderne i suvremeno opremljene bibliobuse iz cijele Hrvatske. Veliki broj Vinkovčana, osobito djece i mladih posjetio je tom prigodom bibliobuse gdje su ih knjižničari upoznali sa zadacima i načinom rada ovih popularnih «knjižnica na kotačima». Festival bibliobusa završio je izborom za najljepši hrvatski bibliobus, u kojem je prema provedenoj anketi najviše glasova osvojio bibliobus Gradske knjižnice Vinkovci, no kao dobri domaćini, Vinkovčani su prvo mjesto prepustili drugoplasiranome bibliobusu Gradske knjižnice Zadar, koji je tako ponio titulu «1. mistera hrvatskih bibliobusa».

U petak, 25.4.2009. šarena karavana od deset hrvatskih bibliobusa uputila se Vukovarsko-srijemskom županijom najprije do Vukovara gdje su knjižničari razgledali Gradsku knjižnicu, te posjetili vukovarsko Memorijalno groblje i Spomen-dom na Ovčari, kako bi odali počast poginulim braniteljima i svim stradalima tijekom agresije JNA na Vukovar 1991. godine. Na kraju, knjižničari su posjetili prelijepi gradić Ilok, smješten na obali Dunava i obroncima Fruške gore, gdje su uz poznate iločke znamenitosti (crkvu i samostan Sv. Ivana Kapistrana, Iločke podrume) s posebnim zanimanjem razgledali nedavno obnovljenu i preuređenu Gradsku knjižnicu Ilok, koja danas potpuno zasluženo spada u red najljepših hrvatskih narodnih knjižnica.

Zaključci skupa