HKD  //  Obavijesti  //  Katarina Čveljo - In memoriam
Katarina Čveljo - In memoriam (01.07.2008)

U subotu 21. lipnja 2008., samo mjesec dana prije 87. rođendana, preminula je u Zagrebu Katarina Čveljo - istaknuta hrvatska knjižničarka, profesorica emerita na Sveučilištu North Texas u Dentonu u SAD-u i počasna članica Hrvatskoga knjižničarskog društva od 2006. godine.

Nakon što je 1951. diplomirala ekonomiju na Sveučilištu u Zagrebu, odlazi u SAD gdje 1959. magistrira, a 1975. i doktorira u području knjižničarstva. Bila je učenica slavnoga knjižničarskog teoretičara Jesse H. Shere na Sveučilištu Western Reserve od koga preuzima ideju o neodvojivoj povezanosti bibliotekarstva i informacijske znanosti, koju je kasnije dosljedno zastupala u svojim radovima i predavanjima. Iako je cijeli svoj radni vijek provela u inozemstvu kao predavačica na kanadskim i američkim sveučilištima, profesorica Čveljo često je posjećivala Hrvatsku i ostale zemlje bivše Jugoslavije, gdje je kao Fulbrightov i IREX-ov stipendist, držala predavanja studentima knjižničarstva i knjižničarima. Autorica je brojnih stručnih i znanstvenih radova te opsežnih enciklopedijskih priloga, od kojih treba posebno izdvojiti one o knjižničarskom obrazovanju. Članica je Hrvatske akademije u Americi i dobitnica više prestižnih nagrada za postignuća u knjižničarstvu u SAD-u. Sredinom devedesetih godina odlučila se konačno vratiti u Hrvatsku. Kao gost predavač držala je predavanja na Katedri za bibliotekarstvo Filozofskoga fakulteta u Zagrebu, kojoj je darovala i dio svoje bogate privatne knjižnice. Iako zbog slabog vida zadnjih godina nije više mogla pisati, uvijek je bila spremna pomoći savjetom i razgovorom. Pamtit ćemo je i po njezinim osobnim vrlinama: živosti, pronicljivosti, jednostavnosti i lakoći s kojom je uspostavljala kontakte.

A. Horvat