HKD  //  Obavijesti  //  Stara knjiga : bibliografska organizacija informacija
Stara knjiga : bibliografska organizacija informacija (04.07.2007)

U nizu Posebna izdanja Hrvatskoga knjižničarskog društva objavljena je nova publikacija: "Stara knjiga : bibliografska organizacija informacija" mr. sc. Tinke Katić. Knjiga predstavlja osuvremenjenu inačicu magistarskog rada autorice, a obrađuje temu organizacija informacija za staru knjigu iz razdoblja od 1455. do 1850. godine. Knjiga je prikazana i u biltenu CERL-a

Tinka Katić. Stara knjiga : bibliografska organizacija informacija. Zagreb : Hrvatsko knjižničarsko društvo, 2007. XII, 202 str. (Posebna izdanja Hrvatskoga knjižničarskog društva ; knj. 12)
ISBN 978-953-6001-40-8

U uvodnim poglavljima razmatra se stara knjiga kao koncept, njeni pojavni oblici, životni ciklus, te njeni korisnici i njihove potrebe koje se bitno mijenjaju u internetskom okruženju knjižničnih kataloga i mogućnostima pristupa bibliografskim podacima. Stoga se u glavnom, analitičkom, dijelu knjige, razmatra potreba preradbe postojećih pomagala za organizaciju informacija prema drugačijim, suvremenim konceptualnim modelima (model entitet-odnos) upravo 'skrojenim' prema zahtjevima internetskog okruženja.
Zaključno, donose se smjernice za uspostavljanje cjelovita bibliografskog sustava organizacije informacija za staru knjigu. No, učinkovit bibliografski sustav ne čine samo načela, ciljevi i pravila, već i obrazovan i specijaliziran knjižničar koji će razumjeti i znati poticati te realizirati programe od nacionalnog interesa. Upravo zbog toga ova bi knjiga trebala naći mjesto i u sveučilišnoj nastavi ne samo u području bibliografske kontrole, već i u području knjižničnog poslovanja.