HKD  //  Obavijesti  //  Međunarodno istraživanje o knjižničnoj podršci osobama s invaliditetom
Međunarodno istraživanje o knjižničnoj podršci osobama s invaliditetom (07.06.2022)

Podijelite svoje iskustvo i saznanja o knjižničnim pravilima, uslugama i inicijativama za knjižnične korisnike s invaliditetom do 20. lipnja!
Na poticaj UN DESA-e (Odjel za ekonomska i socijalna pitanja Ujedinjenih naroda), IFLA-ina Sekcija za osobe s posebnim potrebama (LSN) preuzela je inicijativu za prikupljanje informacija o pružanju usluga osobama s invaliditetom kao korisnicima knjižnica i članovima zajednice.

Ovoj inicijativi možete doprinijeti tako što ćete odgovoriti na ovo istraživanje i podijeliti svoja iskustva. Ovo modularna istraživanje pruža mogućnost ispitanicima da se usredotoče na tematska područja o kojima im je najprikladnije progovarati uključujući:
• Nacionalne i/ili lokalne vladine politike koje određuju rad knjižnica za pružanje usluga osobama s invaliditetom;
• Rad nacionalnih, državnih i/ili regionalnih knjižnica pri pružanju usluga osobama s invaliditetom;
• Rad knjižničarskih udruga na podršci i zagovaranju pristupačnosti;
• I, naravno, politike i prakse knjižnica u zadovoljavanje informacijskih potreba osoba s invaliditetom. To može uključivati fizičku dostupnosti knjižnične zgrade, resurse i materijale u pristupačnim formatima u knjižničnim zbirkama, namjenske knjižnične usluge za osobe s invaliditetom u područjima kao što su cjeloživotno učenje, zapošljavanje, zdravstvena pismenost i sl.
Pozivamo vas da podijelite svoje iskustvo i saznanja iz tematskih područja kojima biste željeli doprinijeti. Istraživanje će biti dostupno do 20. lipnja.
Ako imate bilo kakvih pitanja, slobodno se obratite predsjednici LSN Sekcije na maela.rakocevic.uvodic@gmail.com.
Anketi možete pristupiti putem platforme Alchemer.

Više o istraživanju možete saznati na poveznici: https://www.ifla.org/news/new-survey-on-library-support-for-people-with-disabilities/