HKD  //  Obavijesti  //  Poziv na međunarodni stručni skup/webinar „Čitanjem do uključenosti”
Poziv na međunarodni stručni skup/webinar „Čitanjem do uključenosti” (25.09.2020)

Stručni skup će se održati 2. listopada 2020. putem Zoom platforme.
Suorganizatori stručnog skupa su Zagrebačko knjižničarsko društvo, Gradska knjižnica Subotica, Hrvatska čitaonica i Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata, a organiziran je u okviru XIX. Dana hrvatske knjige i riječi, dana Balinta Vujkova.
Skup je sufinanciran sredstvima Ministarstva kulture i medija RH.

Stručni skup bavit će se knjižničnim programima i uslugama koje knjižnice provode i nude, a namjenjuju ih djeci i mladima s posebnim potrebama, uključujući djecu i mlade s teškoćama u razvoju, ali i one koji žive u specifičnim okolnostima ili su na bilo koji način deprivirani (djeca i mladi u ruralnim područjima, iz geografski udaljenih područja, na dugotrajnom liječenju u bolnicama, koji žive u teškim socijalnim i ekonomskim prilikama itd.). Djeci i mladima se kroz različite programe nastoji olakšati školovanje, druženje s vršnjacima i svakodnevni život u zajednici. Stoga je, za dobrobit djece važna suradnja sa zajednicom, izgradnja specifičnih zbirki i integracija djece u postojeće programe narodnih knjižnica.

Program skupa

9.15 – 10.35

Anita Peti-Stantić: Od čitača do čitatelja: oblikovanje čitateljske sposobnosti
Branka Dragosavac: Javne biblioteke i dečja odeljenja – istorijski razvoj, grananje zadataka i funkcija

-----------

10.35 - 11.55

Amelia Kovačević, Željka Miščin, Vlasta Šolc: Promotivne aktivnosti u Nacionalnoj kampanji za osobe s teškoćama čitanja i disleksijom "I ja želim čitati!"
Miroljub Stojanović: Ozvučavanje sajtova NBS : Projekat Fondacije Narodne biblioteke Srbije
Anita Malkoč Bišćan, Vedrana Kovač Vrana, Miroslav Katić: Korisnici u sjeni : aktivnosti karlovačke knjižnice usmjerene na ranjive skupine djece i mladih
Ana Pavlek, Romana Tanković: Programi poticanja čitanja za ranjive skupine u Dječjoj knjižnici Marina Držića
Helena Omerović, Jelena Cvetić: Knjiga kao put rešavanja problema kod dece i kao put uključenosti dece sa posebnim potrebama
Irena Bando: Od poteškoća u razvoju do darovitosti

12.05 – 14.05

Borka Beuković Ćosić: Uloga Biblioteke „Gligorije Vozarović“ u obrazovanju i očuvanju kulturnog nasleđa Roma
Jelka Panić, Аna Ilić: Biblioteka je mesto za svu decu
Ana Šafran Modrić: Besplatna pomoć u učenju
Milica Gvozdenović, Marija Tošić: Saradnički čas u biblioteci
------------------
Katarina Novaković, Dragana Božić: Onlajn iskustvo Dečjeg odeljenja Gradske biblioteke u Novom Sadu : „Nismo ni znale šta sve možemo”
Violeta Đorđević: Od vanrednog do izvanrednog
Alta Pavin Banović: Kreativnost Čitateljskoga kluba Proliteris
Milica Matijević: Zašto moja baba nije išla na fakultet? : interaktivno pripovedanje i emocionalni angažman u digitalnom okruženju kao metod privlačenja nove bibliotečke publike
Biljana Davidovski, Bojana Marinčić: Budućnost je počela u Narodnoj biblioteci Užice
14.15 – 15.55

Bojan Lazić: Međunarodni dan maternjeg jezika u multikulturnoj sredini
Bojana Tomović, Dragana Marinković: Zaigraj, zapevaj da vidim odakle si
--------------------
Elizabeta Georgiev: Kako mali papirni svetionik osvetljava knjigu : Srpsko-bugarski časopis za decu i mlade „Farče“
Anita Tufekčić, Biljana Krnjajić: Naša mala knjižnica – međunarodni projekt poticanja čitanja
Marija Purgar: Čitateljski izazov : svakodnevno čitanje naglas
Darija Mataić Agičić, Ivan Stipić: Čitam, interpretiram, stvaram
Nadica Stojanović: Bibliobojka

Prijava na Skup putem poveznice: https://forms.gle/qhiLuESDoX41462c8

Rok za prijavu je do 1. listopada 2020. godine.

Po izvršenoj prijavi dobit ćete podatke za pristup Zoom-u, upute za korištenje te knjižnicu sažetaka stručnog skupa sa programom.