- -
Naslovnica
-
Hrvatsko knjižničarsko društvo  en English language
-
zaglavlje
-  
- -
Pretraživanje
HKD web
Internet (Google)



IFLA EBLIDA NSK UNESCO     
Facebook Facebook Facebook
-
stranica za ispis stranica za ispis obavijesti      česta pitanja      plan stranica      kontakt
kalendar događanja      skupovi      dokumenti      izdanja      linkovi
HKD  //  Obavijesti
Obavijesti


13. okrugli stol za knjižnične usluge za osobe s posebnim potrebama  (objavljeno: 27.09.2016)

U Zagrebu u prostoru Gradska knjižnice, Starčevićev trg 6/1 održat će se 30. rujna 2016. godine

 13. okrugli stol za knjižnične usluge za osobe s posebnim potrebama.

Tema okruglog stola: „Imate li teškoće s čitanjem? Dobro došli u knjižnicu!“

Prijave su otvorene do 26.rujna 2016.

Članovi Programskog i organizacijskog odbora su članovi i suradnici dviju Komisija koje organiziraju skup: Loris Bučević-Sanvincenti, Sanja Bunić, Sanja Frajtag, Dunja Marija Gabriel, Amelia Kovačević, Željka Miščin, Maja Popović, Maela Rakočević Uvodić, Ljiljana Sabljak, Dijana Sabolović-Krajina, Davorka Semenić-Premec.

Za sudjelovanje na skupu ne naplaćuje se kotizacija.

(opširnije)


Nacionalna akcija “Pokrenimo zelene knjižnica”  (objavljeno: 26.09.2016)

Radna grupa Hrvatskog knjižničarskog društva poziva sve hrvatske knjižnice da se i drugu godinu za redom uključe u veliku zajedničku akciju umrežavanja knjižnica prema obrascu projekta Zelena knjižnica.

Akcija traje cijelu godinu a započinje projekcijama filmova s trećeg E?! – Okolišnog film festivala, čije je prikazivanje omogućila Zelena akcija.

Filmovi su i ove godine motivacija i inspiracija knjižničarima da po uzoru na postojeći projekt Zelena knjižnica planiraju samostalne aktivnosti u svojim knjižnicama. Knjižnice se osim s ponuđenim filmovima mogu u akciju uključiti i s drugim zelenim aktivnostima.

Tablica za prijavu
O Festivalu
Preuzimanje filmova
O Zelenoj knjižnici

Kontakt: zelenaknjiznica@gmail.com

Cilj projekta Zelena knjižnica je edukacija javnosti i širenje svijesti o održivom društvu i nužnosti zaštite okoliša kroz projekcije dokumentarnih filmova, stručna predavanja, tribine, radionice i promocije knjiga. Svatko može doprinijeti, a knjižnice kao i uvijek trebaju biti svjetionici i rasadnici novih ideja za održivo i zdravo društvo – društvo koje će voditi brigu o našem jedinom staništu – planeti Zemlji.

(opširnije)

Priznanje Knjižnica godine 2016  (objavljeno: 23.09.2016)

Hrvatsko knjižničarsko društvo dodjeljuje priznanje "Knjižnica godine" u svrhu poticanja kreativnosti, inovativnosti i unapređivanja kvalitete rada u hrvatskim knjižnicama.
Priznanje „Knjižnica godine“ dodjeljuje se najboljoj knjižnici čija se izvrsnost procjenjuje prema Kriterijima za vrednovanje / procjenjivanje izvrsnosti za dodjelu priznanja „Knjižnice godine“, koji se nalaze u dodatku Pravilnika o dodjeli priznanja "Knjižnica godine"

Hrvatsko knjižničarsko društvo prigodom obilježavanja 11. studenoga, Dana hrvatskih knjižnica, dodjeljuje godišnje priznanje „Knjižnica godine“ u svrhu poticanja inovativnosti, kreativnosti i kvalitete rada svih hrvatskih knjižnica. Temeljem javnog poziva primljene su sljedeće prijave: Gradska knjižnica Vodice, Gradska knjižnica i čitaonica Petrinja, Knjižnično-dokumentacijski centar Ekonomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Knjižnice grada Zagreba, Hrvatska knjižnica za slijepe, Gradska knjižnica Samobor, Knjižnica Osnovne škole Donja Stubica, Gradska knjižnica i čitaonica Virovitica, Knjižnica Instituta za etnologiju i folkloristiku.

Povjerenstvo koje je radilo u sastavu: Darija Ćaleta, Dunja Holcer, Amir Muzur, Goran Pavlović, Josip Strija, Anja Šovagović-Despot i Senka Tomljanović imalo je vrlo težak zadatak jer se radilo o 9 prijava iz različitih tipova i veličina knjižnica čije je djelovanje izrazito široko, raznoliko i vrlo teško usporedivo.

Glavni odbor HKD-a na svojoj je 11. sjednici, održanoj 12. srpnja 2016., nakon pročitanog izviješća Povjerenstva za dodjelu priznanja „Knjižnica godine“, odlučio prema prijedlogu Povjerenstva za dodjelu priznanja „Knjižnica godine“dodijeliti priznanje „Knjižnica godine“ 2016. godine Hrvatskoj knjižnici za slijepe. Priznanje će biti uručeno 11. studenoga 2016. godine na Dan hrvatskih knjižnica.

(opširnije)

Stručni skup "Mjerenje kvalitete u hrvatskim knjižnicama"  (objavljeno: 20.09.2016)

Sveučilišna knjižnica u Rijeci organizira stručni skup "Mjerenje kvalitete u hrvatskim knjižnicama" koji će se održati u petak, 28. 10. 2016. u Rijeci, kampus na Trsatu,
Mjesto održavanja skupa: Zgrada Sveučilišnih odjela, Radmile Matejčić 2, učionica 0-030 petak, 28. 10. 2016. u Rijeci, kampus na Trsatu, Zgrada Sveučilišnih odjela, Radmile Matejčić 2, učionica 0-030

Tema skupa: Sveučilište u Rijeci, čija je knjižnica sastavnica sustavno radi na praćenju i kontroli kvalitete, a sukladno Strategiji Sveučilišta u Rijeci. Unutarnja prosudba, kao i vanjsko vrednovanje provodi se na svim sastavnicama, pa tako i u Sveučilišnoj knjižnici Rijeka.
Sveučilišna knjižnica Rijeka već tri godine razvija sustav za upravljanje kvalitetom, a rezultat kojeg su pokazatelji kvalitete koji su dostupni u godišnjem izvješću knjižnice, na mrežnim stranicama. Sveučilište u Rijeci prepoznalo je pokazatelje kvalitete knjižnice i od 2015. godine uvrstilo ih u izvješće o strategiji UNIRI.
S druge strane, na nacionalnoj razini, NSK provodi projekt „Primjena hrvatskih ISO normi (ISO 2789 i ISO 11620) za jedinstveno elektroničko prikupljanje, obradu / analizu i prikaz statističkih podataka o poslovanju svih vrsta knjižnica“, koji uključuje i SVKRI, koja može pomoći dosadašnjim iskustvima u prikupljanju i obradi podataka.
Sveučilišna knjižnica Rijeka organizira stručni skup s ciljem prijenosa i razmjene iskustava na mjerenju kvalitete, principu know how sa vlastitim postignućima i rezultatima, te postupcima implementacije pokazatelja na nacionalnoj razini, u okviru nacionalnog projekta. Sveučilišna knjižnica Rijeka, sukladno politici Sveučilišta u Rijeci provodi mjerenja kvalitete, prati rezultate ali i želi prenijeti iskustva i primjere dobre prakse svim vrstama knjižnica u Hrvatskoj.


Rok za prijave na skup: 20. listopad 2016.
Za sudjelovanje na skupu ne plaća se kotizacija.

(opširnije)

12. MEĐUNARODNI STRUČNI SKUP: KNJIŽNICA – SREDIŠTE ZNANJA I ZABAVE - Multimedijalne zbirke i digitalna budućnost knjižnica  (objavljeno: 22.08.2016)

Gradska knjižnica »Ivan Goran Kovačić« iz Karlovca i Knjižnica Mirana Jarca Novo Mesto najavljuju

jednodnevni međunarodni stručni skup »Knjižnica – središte znanja i zabave«, koji će se održati u srijedu, 5. listopada 2016. godine u Gradskoj knjižnici »Ivan Goran Kovačić«. Skup će se organizirati već dvanaestu godinu za redom, a rezultat je dugogodišnjeg i uspješnog sudjelovanja među knjižnicama.

Tema ovogodišnjeg skupa nosi naziv Multimedijalne zbirke i digitalna budućnost knjižnica.

Na skupu će se raspravljati o multimedijalnim zbirkama, audiovizualnoj građi i glazbenim zbirkama koje čine sastavni dio knjižničnih usluga u Hrvatskoj i Sloveniji. S obzirom na konstantni rast količine informacija u elektroničkim i audiovizualnim formatima, raspravljat će se o kriterijima odabira i nabave audiovizualnih i multimedijalnih formata, njihovom pohranjivanju i korištenju u skladu s tehnološkim napretkom i inovacijama. Skupom želimo doprinijeti i obilježavanju 27. listopada, koji je na Općoj konferenciji UNESCO-a 2005. godine proglašen Svjetskim danom audiovizualne baštine.

Skup se održava uz financijsku potporu Ministarstva kulture RH.

Programski i organizacijski odbor skupa:
Jasmina Milovčić, Borut Novak, Petra Kovič, Maja Ivanež, Vedrana Kovač Vrana, Astrid Grobenski-Grgurić, Kristina Čunović, Gabrijela Vine

Rok za prijave i uplate je 30.09.2016.

PROGRAM SKUPAOBRAZAC ZA PRIJAVU

Kontakt:
Vedrana Kovač Vrana, Gradska knjižnica »Ivan Goran Kovačić« Karlovac, tel. 047/412-377 (116),
e-mail: vedrana@gkka.hr
 

 


IFLA-in Stav o pravu javne posudbe  (objavljeno: 20.07.2016)

Međunarodni savez knjižničarskih društava i ustanova (IFLA) nevladina je organizacija koja zastupa interese knjižnica i informacijskih službi, kao i njihovih korisnika diljem svijeta.

IFLA-in već dugo poznat stav o autorskim i srodnim pravima jest da ekonomska prava pružatelja informacija moraju biti uravnotežena s potrebom društva za pristupom znanju. Stalno širenje autorskog i srodnih prava u nova područja dovodi do povećanog korištenja licenciranja, koje se širi na sve više djelatnosti, poput prava javne posudbe kojim se bavi ovaj dokument. IFLA vjeruje da se posvuda u svijetu treba jako brinuti za očuvanje iznimki i ograničenja autorskog prava i strogo ih podržavati da bi se održala ravnoteža, jer će u protivnom sadašnji trend u dogledno vrijeme krajnje negativno utjecati na obrazovanje i znanstveno istraživanje čiji je rezultat kulturni, znanstveni i ekonomski napredak pojedinaca, naroda i društva. Pogotovo će biti pogođene privrede zemalja u razvoju.

Za više informacija o pravu javne posudbe, zakonodavnom okviru i njegovoj primjeni u raznim zemljama, vidi poveznicu na dokument.

Na poveznici dostupan je cijeli dokument: IFLA-in Stav o pravu javne posudbe.

Dokument je odobrila Komisija za autorsko pravo i otvoreni pristup Hrvatskog knjižničarskog društva. Tekst prevela Aleksandra Horvat.

(opširnije)

Objavljene HKD Novosti - broj 70  (objavljeno: 15.07.2016)

 Objavljen je 70. broj Novosti HKD-a, pristupiti mu se može putem poveznice.

Tema sljedećeg, 71. broja, bit će „Uloga i zadaća knjižnica u promjenjivom svijetu“.  Knjižničarstvo je alat sa širokim spektrom mogućnosti,  daje veliku slobodu u radu, od odabira tema do načina na koji će se ta tema obraditi. Prilagodba knjižnica i knjižničara suvremenom okruženju koje se mijenja strelovitom brzinom u smislu tehnologija, izmiješanosti nacija, kultura, vjeroispovijesti, običaja ili načina odijevanja zaslužuje posebnu pažnju. S druge pak strane, u promjenjivoj financijskoj situaciji bitno je odgovoriti na pitanje: potiče li manjak sredstava kreativnost ili blokira poslovanje? Sigurni smo da naši članovi imaju puno toga za reći, stoga očekujemo vaše članke o dosadašnjem iskustvu na temu, te prijedloge i sugestije.

Rok za predaju tekstova za sljedeći, 71. broj HKD Novosti je 23. rujan 2016.

Upute autorima dostupne su na sljedećoj poveznici

(opširnije)

Stručni skup „E-knjiga u knjižnici: novi izazovi“ – prva obavijest  (objavljeno: 15.07.2016)

 Mjesto održavanja: Gradska knjižnica i čitaonica Pula

Vrijeme održavanja: 21. rujna 2016. godine

Organizatori skupa: Gradska knjižnica i čitaonica Pula i Gradska knjižnica Umag

Članovi Programskog i organizacijskog odbora: Frida Bišćan, Antonela Božac Ristić, Nadia Bužleta, Nela Načinović, Neven Ušumović

rogram skupa dostupan je na sljedećoj poveznici - Program skupa.

Teme skupa:

- definiranje uvjeta nabave i korištenja e-knjiga u knjižnicama,
- razvoj platforme za pristup e-knjigama za narodne knjižnice,
- autorska prava i posudba e-knjiga,
- edukativna i kulturna važnost e-knjige,
- formiranje digitalnih zbirki u knjižnicama,
- proizvodnja i formati e-knjige,
- integracija e-publikacija u knjižnično poslovanje.

Rok za prijavu sudjelovanja (bez izlaganja) je do 14. rujna 2016. godine. Sudjelovanje na skupu oslobođeno je kotizacije.

Prijave se primaju na e-adresu nadia.buzleta@gkc-pula.hr ili knjiznica@gku-bcu.hr

(opširnije)

Prva obavijest o znanstveno-stručnom skupu „Socijalno inkluzivne knjižnične usluge“, Knjižnica i čitaonica „Fran Galović“ Koprivnica, 18. 11. 2016.  (objavljeno: 13.07.2016)

Povodom 10. obljetnice svoje knjižnične usluge za slijepe i slabovidne Knjižnica i čitaonica „Fran Galović“ Koprivnica oraganizira

znanstveno-stručni skup „Socijalno inkluzivne knjižnične usluge“ u petak, 18. 11. 2016. 

Suorganizatori: Udruga slijepih Koprivničko-križevačke županije, Hrvatska knjižnica za slijepe u Zagrebu i Komisija za knjižnične usluge za osobe s posebnim potrebama Hrvatskoga knjižničarskog društva

Ciljevi: evaluirati ulogu knjižnica u socijalnoj inkluziji marginaliziranih skupina građana; dobiti uvid u primjere dobre prakse u Hrvatskoj i svijetu (stanje i perspektive); osnažiti kompetencije knjižničara kako bi mogli zagovarati pozicioniranje knjižnica kao relevantnih čimbenika u afirmiranju društvene pravednosti i socijalne inkluzije u hrvatskome društvu.

Druga obavijest s pozivom na prijavu izlaganja i prijavnicom: rujan 2016.

Dodatne informacije na: info@knjiznica-koprivnica.hr

(opširnije)

Sazivanje 41. skupštine HKD-a i Prijedlog Dnevnog reda 41. Skupštine  (objavljeno: 13.07.2016)

Glavni odbor HKD-a u skladu, s čl. 28. Statuta Hrvatskoga knjižničarskog društva, na svojoj 11. sjednici, održanoj 12. srpnja 2016.godine donio je

Odluku o sazivanju 41. redovne (izborne) Skupštine HKD-a koja će se održati od 12. do 15. listopada 2016. godine u Primoštenu (Hotel Zora) i odluku o

Prijedlogu Dnevnog reda 41. redovne (izborne) Skupštine.


<< prethodna stranica | 41-50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61-70 | 71-80 | 81-90 | sljedeća stranica >>
- -
- - -
- -
  pravne napomene  |   uredništvo  |   webmaster  |   autorsko pravo © HKD, 2002
- -
- - -
- w3c_wai w3c_css w3c_html -